Szachy

Religia i wiara Szachy to nie tylko gra dla dorosłych. Wiedza o tym zwłaszcza psycholodzy i pedagodzy, którzy zachęcają do tego, by grać w tę grą z dziećmi. Co ciekawe - taka "rywalizacja" będzie kształciła nie tylko nasze pociechy, ale i nas samych. Granie w szachy jest korzystne dla naszych milusińskich. W ten sposób dzieci kształtują nie tylko pamięć, ale i przede wszystkim logiczne myślenie. Jeśli nauczymy ich ruchów i kilku podstawowych strategii, to na pewno będziemy mieli groźnego rywala po drugiej stronie szachownicy. Dzieci bowiem są niezwykle kreatywne, a co za tym idzie - nieprzewidywalne. Jeśli zaczniemy regularnie grywać z naszymi dziećmi w szachy, to więcej niż pewne, że niejednokrotnie zmodyfikują strategie wielkich mistrzów i same zaczną "kombinować" by nas ograć. A granie z nieprzewidywalnym przeciwnikiem jest niezwykłym wyzwaniem. Przy tym oczywiście nasze dziecko będzie się uczyło logicznego myślenia. Szachy bowiem to nie tylko ruch w danek - konkretnej sytuacji, ale i planowanie posunięć na kilka ruchów wprzód.

Granie w szachy nie jest łatwa sprawą. Oczywiście na poziomie amatorskim wszystko nas bawi i bardzo wciąga. Lubimy rywalizacje i wytężamy maksymalnie swój umysł, by zaszachować rywala, a później dokonać dzieła zniszczenia w postaci mata. Na początku gramy według własnych pomysłów, później wzorujemy się na wielkich mistrzach i ich strategiach. W końcu przychodzi czas, kiedy planujemy rozegranie "akcji" w wyprzedzeniem wielu ruchów. Niektórzy brną dalej i zaczynają rywalizację z najlepszymi komputerami, zdolnymi wyliczyć miliony kombinacji w przeciągu ułamka sekundy. Wielu już mistrzów szachów podjęło wyzwanie - zagrać i ograć najszybsze i najlepiej zaprogramowane komputery. Zazwyczaj tryumfował człowiek. Wszyscy zgodnie twierdzą, że komputer nie jest w stanie dorównać potędze ludzkiego umysłu. A komputer... to tylko sztuczna inteligencja zaprogramowana przez innego człowieka. A skoro zaprogramowana przez człowieka, to znaczy, że można go pokonać.

O szachach napisano już wiele książek. Od podstawowych informacji po najbardziej skomplikowane strategie wzorowane na mistrzowskich posunięciach największych osobistości tej gry. Jeśli właśnie zaczynamy przygodę z szachami, to powinniśmy kila takich pozycji przeczytać, na pewno ułatwi nam to zaznajomienie się z tą grą i na pewno przyda się to nam w rywalizacji z bardziej doświadczonymi graczami. Najważniejsza jest obrona, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać szczególna uwagę na propozycje strategii defensywnej. Naturalnie by wygrać, należy w odpowiednim momencie zaatakować rywala kilkoma śmiałymi, aczkolwiek przemyślanymi ruchami. Przechodzenie z głębokiej defensywy w śmiałe ataki daje niesamowite efekty, szczególnie, kiedy rywal nas lekceważy traktując jako amatorów chcących "przetrwać" partię. Jedną z najpowszechniej stosowanych strategii defensywnych jest obrona sycylijsko-maltańska. Trzeba się jednak pilnować, bo w takim ustawieniu figur łatwo o prosty błąd i w konsekwencji przegraną.

Najpopularniejsze

  •  Fotografika to bardzo interesujące hobby. Jeżeli na dodatek uda nam się je połączyć z pracą.. To...
  • Szachy to nie tylko gra dla dorosłych. Wiedza o tym zwłaszcza psycholodzy i pedagodzy, którzy zachę...
  • Jak wiadomo pieniądze towarzyszą nam niemal w każdej sferze życia, są bardzo istotną rzeczą przy na...

Monety - Kolekcjonerstwo

Jest kilka miast w Polsce, które korzystając z przywileju menniczego mają swoje własne, lokalne waluty. Co charakterystyczne, takich monet nie ma zbyt dużo w obiegu, ponieważ często padają łupem numizmatyków, którzy nie tak łatwo pozbywają się swoich...